Dzisiaj 30 kwietnia wielka i piękna rocznica. Mija 10 lat jak dusznicka świątynia wprowadziła relikwie krwi św. Jana Pawła II. To jedna z największych uroczystości w siedmiowiekowej historii naszego miasta. Ciekawostką jest też to, że jesteśmy pierwszą parafią w Polsce a być może na świecie, która jako pierwsza wprowadziła relikwie krwi papieża po jego kanonizacji przy udziale biskupa miejsca. Dzisiaj też rocznica poświęcenia jego pomnika jak również figurki św. Floriana patrona strażaków.

Geneza przybycia relikwii św. Jana Pawła II do Duszniki-Zdroju
Kiedy cały świat szykował się do uroczystości kanonizacyjnych w Rzymie w Dusznikach-Zdroju przygotowywano się do do uroczystości wprowadzenie jego relikwii do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. Dzięki dobrym kontaktom ks. Proboszcza Zbigniewa Wichrowicza z Relatorem Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie Ojcem Szczepanem Praśkiewiczem relikwie dotarły do naszej parafii.
Wszystko zaczęło się w piękny słoneczny dzień 30 kwietnia przy maryjnej figurze na dusznickim rynku. Tam tłumy duszniczan i turystów oczekiwało na przybycie naszego pasterza ks. Biskupa Ignacego Deca. W uroczystej procesji z modlitwą na ustach relikwie zostały umiejscowione przy głównym ołtarzu. W czasie mszy świętej ks. Biskup Ignacy Dec nawiązał do przepięknej postaci św. Jana Pawła, dzieląc się też wrażeniami z uroczystości kanonizacyjnych w Rzymie.




To wydarzenie ma doniosłe znaczenie w ponad 700 letniej historii naszego miasta. To badaj pierwsze w Polsce i na świecie uroczystości wprowadzenia relikwii krwi papieża po ogłoszeniu go świętym. W niedzielę bowiem odbyła się kanonizacja w Rzymie a już w środę uroczystości odbywały się w Dusznikach-Zdroju. To powód do dumy i też wezwanie dla nas, aby w szczególny sposób przekazywać to duchowe dziedzictwo myśli papieża.



Wspaniała inicjatywa ks. Proboszcza Zbigniewa Wichrowicza
Od tych wydarzeń mija już 10 lat a w Dusznikach Zdroju 27 każdego miesiąca o godzinie 15 odprawiane jest nabożeństwo i msza święta przy relikwiach św. Jana Pawła II. Czytane też są intencje zanoszone do naszego świętego papieża.